
Lana Violet
Actress

| Age | 37 years |

| Net Worth | $700k |

| Birthday | 29 June |

| Zodiac Sign | Cancer |
Lana Violet Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Lana Violet has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Lana is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Lana Violet’s career in the adult film industry began in 2008, at the age of 20. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Lana Violet was born on 29 June 1988 in Orange County, California, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is cancer. Lana Violet father’s name and mother’s name are not known. Lana is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Karenjan Agmata Pascual |
| Nickname | Lana |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 29 June 1988 |
| Age (as in 2025) | 37 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-33 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Asian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2008 |
Body Structure
Lana Violet’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Lana Violet height 5 ft 0 in (151 cm) and weight 52 kg (114 lbs). Her body measurements are 33-25-33 Inches, lana waist size 25 inches, and hip size 33 inches. She has black color hair and hazel color eyes.
| Height in centimeters | 151 cm |
| Height in meters | 1.51 m |
| Height in feet inche | 5 ft 0 in |
| Weight (approx.) | 52 kg – 114 lbs |
| Eye Colour | Hazel |
| Hair Colour | Black/ Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that lana violet’s current net worth is approx $700k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Orange County, California, United States |
| Hometown | Orange County, California |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
Lana Violet Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Ferrari |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
| Phone Number | Not Available |
| Email Address | Not Available |
| Not Available | |
| X | @lanatheviolet |
Someting Read More Known Facts Lana Violet
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2016.
- She started his X account in January 2020. She has over 13k followers on his X account.
FAQ
When is the Birthday of Lana Violet?
Lana Violet’s birthday is on 29 June 1988.
Is Lana Violet married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Lana Violet?
The net worth of Lana is $700k.
What is the Zodiac Sign of Lana Violet?
The Zodiac Sign of Lana is Cancer.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio