
Christina Savoy
Actress

| Age | 28 years |

| Net Worth | $400k |

| Birthday | 23 June |

| Zodiac Sign | Cancer |
Christina Savoy Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Christina Savoy has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Christina is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Christina Savoy’s career in the adult film industry began in 2021, at the age of 24. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Christina Savoy was born on 23 June 1997 in Denver, Colorado, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is cancer. Christina father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name not known. Christina is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Colorado, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Christina Savoy |
| Nickname | Christina |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 23 June 1997 |
| Age (as in 2025) | 28 years |
| Body Measurements (approx.) | 36-28-39 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2021 |
Body Structure
Christina Savoy’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Christina Savoy height 5 ft 11 in (181 cm) and weight 81 kg (179 lbs). Her body measurements are 36-28-39 Inches, christina waist size 28 inches, and hip size 39 inches. She has light blonde color hair and green color eyes.
| Height in centimeters | 181 cm |
| Height in meters | 1.81 m |
| Height in feet inche | 5 ft 11 in |
| Weight (approx.) | 81 kg – 179 lbs |
| Eye Colour | Green |
| Hair Colour | Light Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that christina savoy’s current net worth is approx $400k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Denver, Colorado, United States |
| Hometown | Denver, Colorado |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |

Christina Savoy Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog, Cat |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Christina Savoy
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2023.
- She started his X account in January 2022. She has over 130k followers on his X account.
- She started his Instagram account in April 2012. She has over 149k followers on his Instagram account.
FAQ
When is the Birthday of Christina Savoy?
Christina Savoy’s birthday is on 23 June 1997.
Is Christina Savoy married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Christina Savoy?
The net worth of Christina is $400k.
What is the Zodiac Sign of Christina Savoy?
The Zodiac Sign of Christina is Cancer.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio