
Taylor Wane
Actress

| Age | 56 years |

| Net Worth | $1 M |

| Birthday | 27 Aug |

| Zodiac Sign | Virgo |
Taylor Wane Biography / Wiki Info
Wane is a popular American adult film actress. Taylor Wane has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Taylor is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Wane started her career as a webcam model and dancer. Taylor Wane’s career in the adult film industry began in 1989, at the age of 21. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Taylor Wane was born on 27 August 1968 in Gateshead, England, UK. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is virgo. Taylor father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Taylor Wane is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in England, UK. She completed his graduation at a local university in the England, UK.
| Full Name | Joanne DuTremble |
| Nickname | Taylor |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 27 August 1968 |
| Age (as in 2025) | 56 Years |
| Body Measurements (approx.) | 36-25-35 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 1989 |
Body Structure
Taylor Wane’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Taylor Wane height 5 ft 2 in (158 cm) and weight 65 kg (143 lbs). Her body measurements are 36-25-35 Inches, taylor waist size 25 inches, and hip size 35 inches. She has light blonde color hair and green color eyes.
| Height in centimeters | 158 cm |
| Height in meters | 1.58 m |
| Height in feet inche | 5 ft 2 in |
| Weight (approx.) | 65 kg – 143 lbs |
| Eye Colour | Green |
| Hair Colour | Light Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that taylor wane’s current net worth is approx $1 million USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.

Personal life Info
| BirthPlace | Gateshead, England, UK |
| Hometown | Gateshead, England |
| Nationality | English |
| Religion | Christian |
Taylor Wane Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |

Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Taylor Wane
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2016.
- She started his X account in March 2009. She has over 80k followers on his X account.
- She started his Instagram account in February 2012. She has over 229 followers on his Instagram account.
FAQ
When is the Birthday of Taylor Wane?
Taylor Wane’s birthday is on 27 August 1968.
Is Taylor Wane married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Taylor Wane?
The net worth of Taylor is $1 Million.
What is the Zodiac Sign of Taylor Wane?
The Zodiac Sign of Taylor is Virgo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio