
Kate Dalia
Actress

| Age | 32 years |

| Net Worth | $500k |

| Birthday | 9 Feb |

| Zodiac Sign | Aquarius |
Kate Dalia Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Kate Dalia has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Kate is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Kate Dalia’s career in the adult film industry began in 2022, at the age of 29. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Kate Dalia was born on 9 February 1993 in Essex, Connecticut, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is aquarius. Kate father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Kate is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Connecticut, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Kate Dalia |
| Nickname | Kate |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 9 February 1993 |
| Age (as in 2025) | 32 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2022 |
Body Structure
Kate Dalia’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Kate Dalia height 5 ft 7 in (171 cm) and weight 58 kg (129 lbs). Her body measurements are 33-25-34 Inches, kate waist size 25 inches, and hip size 34 inches. She has blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 171 cm |
| Height in meters | 1.71 m |
| Height in feet inche | 5 ft 7 in |
| Weight (approx.) | 58 kg – 129 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that kate dalia’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Essex, Connecticut, United States |
| Hometown | Essex, Connecticut |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |

Kate Dalia Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White, Pink |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Kate Dalia
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2024.
- She started his X account in September 2022. She has over 58k followers on his X account.
- She started his Instagram account in January 2022. She has over 174k followers on his Instagram account.
FAQ
When is the Birthday of Kate Dalia?
Kate Dalia’s birthday is on 9 February 1993.
Is Kate Dalia married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Kate Dalia?
The net worth of Kate is $500k.
What is the Zodiac Sign of Kate Dalia?
The Zodiac Sign of Kate is Aquarius.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio