
Layla Rose
Actress
Birthdays
1 January
Nationality
American
Birth sign
Capricorn
Layla Rose Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Layla Rose has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Layla is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Layla Rose’s career in the adult film industry began in 2010, at the age of 18. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Layla Rose was born on 1 January 1992 in Anaheim, California, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is capricorn. Layla father’s name and mother’s name are not known. Layla is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Layla Rose |
| Nickname | Layla |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 1 January 1992 |
| Age (as in 2025) | 33 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2010 |
Body Structure
Layla Rose’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Layla Rose height 5 ft 2 in (153 cm) and weight 50 kg (110 lbs). Her body measurements are 33-25-34 Inches, layla waist size 25 inches, and hip size 34 inches. She has black color hair and brown color eyes.
| Height in centimeters | 153 cm |
| Height in meters | 1.53 m |
| Height in feet inche | 5 ft 2 in |
| Weight (approx.) | 50 kg – 110 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Black |
Layla Rose Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that layla rose’s current net worth is approx $400k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Social Media
Someting Read More Known Facts Layla Rose
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2012.
- She received a nomination for the XBIZ Award for Best actress in 2015.
FAQ
When is the Birthday of Layla Rose?
Layla Rose’s birthday is on 1 January 1992.
Is Layla Rose married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Layla?
The net worth of Layla is $400k.
What is the Zodiac Sign of Layla?
The Zodiac Sign of Layla is Capricorn.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio