
Veronica Avluv
Actress

| Age | 52 years |

| Net Worth | $800k |

| Birthday | 23 Nov |

| Zodiac Sign | Aquarius |
Veronica Avluv Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Veronica Avluv has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Veronica is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Veronica Avluv’s career in the adult film industry began in 2010, at the age of 37. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Veronica Avluv was born on 23 November 1972 in Rowlett, Texas, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is aquarius. Veronica father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Veronica is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Texas, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Robin Carol Simpson |
| Nickname | Veronica |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 23 November 1972 |
| Age (as in 2025) | 52 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2010 |
Body Structure
Veronica Avluv’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Veronica Avluv height 5 ft 4 in (162 cm) and weight 55 kg (121 lbs). Her body measurements are 33-25-34 Inches, veronica waist size 25 inches, and hip size 34 inches. She has brown color hair and hazel color eyes.
| Height in centimeters | 162 cm |
| Height in meters | 1.62 m |
| Height in feet inche | 5 ft 4 in |
| Weight (approx.) | 55 kg – 121 lbs |
| Eye Colour | Hazel |
| Hair Colour | Brown |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that veronica avluv’s current net worth is approx $800k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.

Personal life Info
| BirthPlace | Rowlett, Texas, United States |
| Hometown | Rowlett, Texas |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
Veronica Avluv Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Not Known |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |

Contact Details
Someting Read More Known Facts Veronica Avluv
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2016.
- She started his X account in November 2010. She has over 316k followers on his X account.
- She started his Instagram account in January 2023. She has over 71k followers on his Instagram account.
Veronica Avluv interview
FAQ
When is the Birthday of Veronica Avluv?
Veronica Avluv’s birthday is on 23 November 1972.
Is Veronica Avluv married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Veronica Avluv?
The net worth of Veronica is $800k.
What is the Zodiac Sign of Veronica Avluv?
The Zodiac Sign of Veronica is Aquarius.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio
