
Nikki Phoenix
Actress

| Age | 38 years |

| Net Worth | $700k |

| Birthday | 7 May |

| Zodiac Sign | Taurus |
Nikki Phoenix Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Nikki Phoenix has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Nikki is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Phoenix started her career as a webcam model and dancer. Nikki Phoenix’s career in the adult film industry began in 2011, at the age of 24. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Nikki Phoenix was born on 7 May 1987 in Seattle, Washington, United States. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is taurus. Nikki father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Nikki is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Washington, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Nikki Phoenix |
| Nickname | Nikki |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 7 May 1987 |
| Age (as in 2025) | 38 Years |
| Body Measurements (approx.) | 34-28-36 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2011 |
Body Structure
Nikki Phoenix’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Nikki Phoenix height 5 ft 5 in (166 cm) and weight 63 kg (138 lbs). Her body measurements are 34-28-36 Inches, nikki waist size 28 inches, and hip size 36 inches. She has light blonde color hair and green color eyes.
| Height in centimeters | 166 cm |
| Height in meters | 1.66 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 63 kg – 138 lbs |
| Eye Colour | Green |
| Hair Colour | Light Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that nikki phoenix’s current net worth is approx $700k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Seattle, Washington, United States |
| Hometown | Seattle, Washington |
| Nationality | American |
| Religion | Christian |

Nikki Phoenix Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Nikki Phoenix
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2013.
- She started his X account in July 2011. She has over 128k followers on his X account.
- She started his Instagram account in March 2012. She has over 238k followers on his Instagram account.
Nikki Phoenix interview
FAQ
When is the Birthday of Nikki Phoenix?
Nikki Phoenix’s birthday is on 7 May 1987.
Is Nikki Phoenix married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Nikki Phoenix?
The net worth of Nikki is $700k.
What is the Zodiac Sign of Nikki?
The Zodiac Sign of Nikki is Taurus.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio
