
Mercedes Carrera
Actress

| Age | 42 years |

| Net Worth | $500k |

| Birthday | 30 Nov |

| Zodiac Sign | Libra |
Mercedes Carrera Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Mercedes Carrera has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Mercedes is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Mercedes Carrera’s career in the adult film industry began in 2013, at the age of 30. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Mercedes Carrera was born on 30 November 1982 in Los Angeles, California, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is libra. Mercedes father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Mercedes is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Mercedes Carrera |
| Nickname | Mercedes |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 30 November 1982 |
| Age (as in 2025) | 42 years |
| Body Measurements (approx.) | 34-27-38 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2013 |
Body Structure
Mercedes Carrera’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Mercedes Carrera height 5 ft 4 in (163 cm) and weight 69 kg (152 lbs). Her body measurements are 34-27-38 Inches, mercedes waist size 27 inches, and hip size 38 inches. She has dark brown color hair and brown color eyes.
| Height in centimeters | 172 cm |
| Height in meters | 1.72 m |
| Height in feet inche | 5 ft 8 in |
| Weight (approx.) | 69 kg – 152 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Dark Brown |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that mercedes carrera’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Los Angeles, California, United States |
| Hometown | Los Angeles, California |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
Mercedes Carrera Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |

Contact Details
Someting Read More Known Facts Mercedes Carrera
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2014.
- She started his X account in July 2014. She has over 185k followers on his X account.
- She started his YouTube channel in 4 November 2014. She has earned over 12.5k subscribers on his YouTube channel.
Mercedes Carrera interview
FAQ
When is the Birthday of Mercedes Carrera?
Mercedes Carrera’s birthday is on 30 November 1982.
Is Mercedes Carrera married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Mercedes Carrera?
The net worth of Mercedes is $500k.
What is the Zodiac Sign of Mercedes?
The Zodiac Sign of Mercedes is Libra.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio
