
Kristal Summers
Actress

| Age | 52 years |

| Net Worth | $1 M |

| Birthday | 1 Sep |

| Zodiac Sign | Virgo |
Kristal Summers Biography / Wiki Info
Summers is a popular American adult film actress. Kristal Summers has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Kristal is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Summers started her career as a webcam model and dancer. Kristal Summers’s career in the adult film industry began in 1998 at the age of 26. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Kristal Summers was born on 1 September 1972 in Santa Monica, California, United States. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is virgo. Kristal father’s name and mother’s name are not known. Kristal Summers is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Kristal Diane Hruby |
| Nickname | Kristal |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 1 September 1972 |
| Age (as in 2025) | 52 Years |
| Body Measurements (approx.) | 33-26-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 1998 |
Body Structure
Kristal Summers’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Kristal Summers height 5 ft 2 in (158 cm) and weight 54 kg (119 lbs). Her body measurements are 33-26-34 Inches, kristal waist size 26 inches, and hip size 34 inches. She has blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 158 cm |
| Height in meters | 1.58 m |
| Height in feet inche | 5 ft 2 in |
| Weight (approx.) | 54 kg – 119 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that kristal summers’s current net worth is approx $1 million USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Santa Monica, California, United States |
| Hometown | Santa Monica, California |
| Nationality | American |
| Religion | Christian |

Kristal Summers Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Fast Foods |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
| Phone Number | Not Available |
| Email Address | Not Available |
| Not Available | |
| X | kristalxsummers |
Someting Read More Known Facts Kristal Summers
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best Actress in 2009.
- She started his X account in November 2011. She has over 24k followers on his X account.
FAQ
When is the Birthday of Kristal Summers?
Kristal Summers’s birthday is on 1 September 1972.
Is Kristal Summers married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Kristal Summers?
The net worth of Kristal is $1 Million.
What is the Zodiac Sign of Kristal Summers?
The Zodiac Sign of Kristal is Virgo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio