Gijs Blom is an Dutch Famous Actor and Model. He is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. Her skin tone is white. Check out Gijs Blom Biography, Height, Weight, Age, Girlfriend, Family, Wiki, Wife, Affairs, Siblings, Net Worth, Facts, Parents, Wikipedia & More. Get in touch with her on Instagram & More.

Gijs Blom
Actor
BIRTHDAY
2 January
Nationality
Dutch
Ethnicity
White
Gijs Blom was born on 2 January 1997 in Amsterdam, Netherlands. He belongs to the christian religion and her zodiac sign capricorn. Gijs Blom height 5 ft 10 in (178 cm) and weight 74 kg (163 lbs). Her body measurements not known. He has dark brown color hair and blue color eyes. Gijs Blom father name not known and mother name not known. Her siblings name not known. Gijs Blom girlfriend name not known and he is unmarried.
Social Profile
Gijs Blom Biography / Wiki Info
| Full Name | Gijs Blom |
| Nickname | Gijs |
| Profession | Actor |
| Date of Birth | 2 January 1997 |
| Age (as in 2022) | 25 Years |
| Height (approx.) | 178 cm |
| Body Measurements (approx.) | Not Known |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Net Worth | $100,000 – $1M (approx.) |
| Girlfriend | Not Known |
Body Structure Info
| Height in centimeters | 178 cm |
| Height in meters | 1.78 m |
| Height in feet inche | 5 ft 10 in |
| Weight (approx.) | 74 kg – 163 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Dark Brown |
Girlfriend
He is an most popular and social media personality. So far, Gijs Blom has not revealed anything about her love life. We are conducting a detailed investigation into his relationship and we will update you as soon as we receive any credible information.

Personal life Info
| BirthPlace | Amsterdam, Netherlands |
| Hometown | Amsterdam, Netherlands |
| Nationality | Dutch |
| Religion | Christian |
Net Worth
He did not disclose anything about his wealth or earnings. The sources available on the internet and social media, it is said that Gijs’s current net worth is approx $100,000 – $1M USD. Her main sources of income are acting and social media platforms. Since his career is active, it is expected that his total wealth will increase in the coming years.
Family Info
He grew up with family members and friends. Her parents’ names and family background information is currently unavailable. We also have no information about his siblings. Like many other celebs, Gijs Blom also keeps her personal life private. We will update it soon.
Marriage, Girlfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Marriage Date | None |
| Girlfriend | Not Known |
| Wife | None |
| Daughter | None |
| Son | None |
Someting Read More Known Facts Gijs Blom
- Does he smoke?: Not Known
- Does he drink alcohol?: Yes
- Gijs is a Dutch actor who best known for won an Audience Award for Best Actor for the television film Boys.
- He was won in the Lucas Award for Best Newcomer in 2015.
- He was won in the Milos Macourek Award for Best Actor in 2014.
- In 2021, he was nominated in the Daytime Emmy Award for Outstanding Lead Actor in a Daytime Fiction Program.
- He was nominated in the MIFF Awards for Best Actor in 2017.
- He was Nominated in the Golden Calf Award for Best Actor in 2014.
- In 2011, he made his feature film debut as Wim in Sonny Boy.
- His Instagram account, he has 73.1k followers.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio
