Devon Lee is a popular American adult film actress. Devon has left a lasting impression on the adult entertainment industry. She is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Devon started her career as a webcam model and dancer. Devon Lee’s career in the adult film industry began in 1998, at the age of 22. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Devon Lee
Actress
Birthdays
8 August
Nationality
American
Birth sign
Libra
Devon Lee was born on 8 August 1975 in Linton, Indiana, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is leo. Devon father’s name and mother’s name are not known. Devon is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Indiana, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
Devon Lee Biography / Wiki Info
| Full Name | Brandy Michelle Rawlins |
| Nickname | Devon |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 8 August 1975 |
| Age (as in 2025) | 50 years |
| Body Measurements (approx.) | 35-28-35 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 1998 |
Body Structure
Devon Lee’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Devon Lee height 5 ft 3 in (161 cm) and weight 63 kg (138 lbs). Her body measurements are 35-28-35 Inches, devon waist size 28 inches, and hip size 35 inches. She has light blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 161 cm |
| Height in meters | 1.61 m |
| Height in feet inche | 5 ft 3 in |
| Weight (approx.) | 63 kg – 138 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Light Blonde |

Devon Lee Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that devon lee’s current net worth is approx $900k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Social Media
- Facebook: None
- Instagram: None
- X: None
Someting Read More Known Facts Devon Lee
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best Actress in 2008.
- She received a nomination for the XRCO Award for Single Performance – Actres in 2009.
FAQ
When is the Birthday of Devon Lee?
Devon Lee’s birthday is on 8 August 1975.
Is Devon Lee married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Devon Lee?
The net worth of Devon is $900k.
What is the Zodiac Sign of Devon?
The Zodiac Sign of Devon is Leo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio