Angell Summers is a popular French adult film actress. Angell has left a lasting impression on the adult entertainment industry. She is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Angell started her career as a webcam model and dancer. Angell Summers’s career in the adult film industry began in 2007, at the age of 20. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Angell Summers
Actress
Birthdays
29 May
Nationality
French
Birth sign
Gemini
Angell Summers was born on 29 May 1987 in Paris, Chartres, France. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is gemini. Angell father’s name and mother’s name are not known. Angell is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Chartres, France. She completed his graduation at a local university in the France.
Angell Summers Biography / Wiki Info
| Full Name | Angell Summers |
| Nickname | Angell |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 29 May 1987 |
| Age (as in 2025) | 38 years |
| Body Measurements (approx.) | 34-26-35 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2007 |
Body Structure
Angell Summers’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Angell Summers height 5 ft 4 in (162 cm) and weight 56 kg (123 lbs). Her body measurements are 34-26-35 Inches, angell waist size 26 inches, and hip size 35 inches. She has black color hair and brown color eyes.
| Height in centimeters | 162 cm |
| Height in meters | 1.62 m |
| Height in feet inche | 5 ft 4 in |
| Weight (approx.) | 56 kg – 123 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Black |

Angell Summers Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that angell summers’s current net worth is approx $700k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Social Media
Someting Read More Known Facts Angell Summers
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2009.
- She received a nomination for the XBIZ Awards for Female Performer of the Year in 2011.
FAQ
When is the Birthday of Angell Summers?
Angell Summers’s birthday is on 29 May 1987.
Is Angell Summers married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Angell?
The net worth of Angell is $700k.
What is the Zodiac Sign of Angell?
The Zodiac Sign of Angell is Gemini.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio