Lena Franks is a popular American adult film actress. Lena has left a lasting impression on the adult entertainment industry. She is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Lena started her career as a webcam model and dancer. Lena Franks’s career in the adult film industry began in 2005, at the age of 18. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Lena Franks
Actress
Birthdays
22 July
Nationality
English
Birth sign
Cancer
Lena Franks was born on 22 July 1986 in Kent, England, United Kingdom. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is cancer. Lena father’s name and mother’s name are not known. Lena is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in England, United Kingdom. She completed his graduation at a local university in the United States.
Lena Franks Biography / Wiki Info
| Full Name | Lena Franks |
| Nickname | Lena |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 22 July 1986 |
| Age (as in 2025) | 39 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-24-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2005 |
Body Structure
Lena Franks’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Lena Franks height 5 ft 8 in (172 cm) and weight 54 kg (119 lbs). Her body measurements are 33-24-34 Inches, lena waist size 24 inches, and hip size 34 inches. She has black color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 172 cm |
| Height in meters | 1.72 m |
| Height in feet inche | 5 ft 8 in |
| Weight (approx.) | 54 kg – 119 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Black |
Lena Franks Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that lena franks’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Social Media
Someting Read More Known Facts Lena Franks
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2007.
- She received a nomination for the XBIZ Awards for Female Performer of the Year in 2009.
FAQ
When is the Birthday of Lena Franks?
Lena Franks’s birthday is on 22 July 1986.
Is Lena Franks married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Lena?
The net worth of Lena is $500k.
What is the Zodiac Sign of Lena?
The Zodiac Sign of Lena is Cancer.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio