
JR Carrington
Actress
Birthdays
22 November
Nationality
American
Birth sign
Sagittarius
JR Carrington Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. JR Carrington has left a lasting impression on the adult entertainment industry. JR Carrington is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. JR Carrington’s career in the adult film industry began in 2004, at the age of 35. She has worked with some of the biggest studios in the world.

JR Carrington was born on 22 November 1968 in Tahoe City, California, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is sagittarius. JR Carrington father’s name and mother’s name are not known. JR is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Jody Diane Elmer |
| Nickname | Jody |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 22 November 1968 |
| Age (as in 2025) | 57 years |
| Body Measurements (approx.) | 34-25-35 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2004 |
Body Structure
JR Carrington’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. JR Carrington height 5 ft 5 in (166 cm) and weight 56 kg (123 lbs). Her body measurements are 34-25-35 Inches, JR Carrington waist size 25 inches, and hip size 35 inches. She has light blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 166 cm |
| Height in meters | 1.66 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 56 kg – 123 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Light Blonde |
JR Carrington Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that JR Carrington’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Social Media
Someting Read More Known Facts JR Carrington
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2007.
- She started his X account in January 2011. She has over 5.4k followers on his X account.
FAQ
When is the Birthday of JR Carrington?
JR Carrington’s birthday is on 22 November 1968.
Is JR Carrington married?
No, she is not married.
How much is the net worth of JR Carrington?
The net worth of JR is $500k.
What is the Zodiac Sign of JR Carrington?
The Zodiac Sign of JR is Sagittarius.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio