
Torrey Pines
Actress

| Age | 45 years |

| Net Worth | $500k |

| Birthday | 19 Jan |

| Zodiac Sign | Taurus |
Torrey Pines Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Torrey Pines has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Torrey is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Torrey Pines’s career in the adult film industry began in 2008, at the age of 28. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Torrey Pines was born on 19 January 1980 in Parma, Ohio, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is not known. Torrey father’s name and mother’s name are not known. Torrey is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Ohio, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Torrey Pines |
| Nickname | Torrey |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 19 January 1980 |
| Age (as in 2025) | 45 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2008 |
Body Structure
Torrey Pines’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Torrey Pines height 5 ft 2 in (158 cm) and weight 52 kg (114 lbs). Her body measurements are 33-25-34 Inches, torrey waist size 25 inches, and hip size 34 inches. She has light blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 158 cm |
| Height in meters | 1.58 m |
| Height in feet inche | 5 ft 2 in |
| Weight (approx.) | 52 kg – 114 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Light Blonde |
Torrey Pines Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that torrey pines’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Parma, Ohio, United States |
| Hometown | Parma, Ohio |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog, Cat |
| Car | Koenigsegg |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Torrey Pines
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2010.
- She received a nomination for the XBIZ Award for Best actress in 2012
FAQ
When is the Birthday of Torrey Pines?
Torrey Pines’s birthday is on 19 January 1980.
How much is the net worth of Torrey Pines?
The net worth of Torrey is $500k.
What is the Zodiac Sign of Torrey Pines?
The Zodiac Sign of Torrey is Taurus.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio