
Dan Dangler
Actress

| Age | 30 years |

| Net Worth | $500k |

| Birthday | 5 Nov |

| Zodiac Sign | Scorpio |
Dan Dangler Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Dan Dangler has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Dan is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Dan Dangler’s career in the adult film industry began in 2020, at the age of 24. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Dan Dangler was born on 5 November 1995 in Detroit, Michigan, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is scorpio. Dan father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Dan is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Michigan, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Dan Dangler |
| Nickname | Dan |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 5 November 1995 |
| Age (as in 2025) | 30 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2023 |
Body Structure
Dan Dangler’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Dan Dangler height 5 ft 4 in (163 cm) and weight 53 kg (116 lbs). Her body measurements are 33-25-34 Inches, Dan waist size 25 inches, and hip size 34 inches. She has light blonde color hair and brown color eyes.
| Height in centimeters | 163 cm |
| Height in meters | 1.63 m |
| Height in feet inche | 5 ft 4 in |
| Weight (approx.) | 53 kg – 116 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Light Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that (Short name)’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Detroit, Michigan, United States |
| Hometown | Detroit, Michigan |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |

Dan Dangler Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Barbecue |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Dan Dangler
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2024.
- She started his X account in May 2012. She has over 810k followers on his X account.
- She started his Instagram account in June 2012. She has over 2.1 million followers on his Instagram account.
FAQ
When is the Birthday of Dan Dangler?
Dan Dangler’s birthday is on 5 November 1995.
Is Dan Dangler married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Dan Dangler?
The net worth of Dan is $500k.
What is the Zodiac Sign of Dan Dangler?
The Zodiac Sign of Dan is Scorpio.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio