
Alexa Payne
Actress

| Age | 29 years |

| Net Worth | $400k |

| Birthday | 8 August |

| Zodiac Sign | Leo |
Alexa Payne Biography / Wiki Info
She is a popular American adult film actress. Alexa Payne has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Alexa is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Alexa Payne’s career in the adult film industry began in 2022, at the age of 25. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Alexa Payne was born on 8 August 1996 in Dallas, Texas, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is leo. Alexa father’s name and mother’s name are not known. Alexa is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Texas, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Alexa Payne |
| Nickname | Alexa |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 8 August 1996 |
| Age (as in 2025) | 29 years |
| Body Measurements (approx.) | 34-27-36 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2022 |
Body Structure
Alexa Payne’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Alexa Payne height 5 ft 5 in (166 cm) and weight 65 kg (143 lbs). Her body measurements are 34-27-36 Inches, alexa waist size 27 inches, and hip size 36 inches. She has black color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 166 cm |
| Height in meters | 1.66 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 65 kg – 143 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Black |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that alexa payne’s current net worth is approx $400k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Dallas, Texas, United States |
| Hometown | Dallas, Texas |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |

Alexa Payne Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | ARASH AF8 |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
| Phone Number | Not Available |
| Email Address | Not Available |
| Not Available | |
| X | alexapaynexx |
Someting Read More Known Facts Alexa Payne
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- Alexa has shot more than 116 films as a actress.
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2023.
- She started his X account in January 2022. She has over 125k followers on his X account.
FAQ
When is the Birthday of Alexa Payne?
Alexa Payne’s birthday is on 8 August 1996.
Is Alexa Payne married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Alexa Payne?
The net worth of Alexa is $400k.
What is the Zodiac Sign of Alexa Payne?
The Zodiac Sign of Alexa is Leo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio