
Alexis Monroe
Actress

| Age | 34 years |

| Net Worth | $700k |

| Birthday | 22 Oct |

| Zodiac Sign | Libra |
Alexis Monroe Wiki / Biography Info
She is a popular American adult film actress. Alexis Monroe has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Alexis is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Alexis Monroe’s career in the adult film industry began in 2011, at the age of 20. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Alexis Monroe was born on 22 October 1990 in Muskegon, Michigan, United States. She does not follow any religion and describes himself as an atheist and her zodiac sign is libra. Alexis father’s name and mother’s name are not known. Her sibling’s name is not known. Alexis is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Michigan, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Amanda Marie Vandenheuvel |
| Nickname | Alexis |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 22 October 1990 |
| Age (as in 2025) | 34 years |
| Body Measurements (approx.) | 33-28-36 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2011 |
Body Structure
Alexis Monroe’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Alexis Monroe height 5 ft 4 in (162 cm) and weight 58 kg (127 lbs). Her body measurements are 33-28-36 Inches, alexis waist size 28 inches, and hip size 36 inches. She has light blonde color hair and green color eyes.
| Height in centimeters | 162 cm |
| Height in meters | 1.62 m |
| Height in feet inche | 5 ft 4 in |
| Weight (approx.) | 58 Kg – 127 lbs |
| Eye Colour | Green |
| Hair Colour | Light Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that alexis monroe’s current net worth is approx $700k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Muskegon, Michigan, United States |
| Hometown | Muskegon, Michigan |
| Nationality | American |
| Religion | Atheist |

Alexis Monroe Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Red |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Alexis Monroe
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2016.
- She started his X account in May 2022. She has over 11k followers on his X account.
- She started his Instagram account in January 2024. She has over 19k followers on his Instagram account.
Alexis Monroe interview
FAQ
When is the Birthday of Alexis Monroe?
Alexis Monroe’s birthday is on 22 October 1990.
Is Alexis Monroe married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Alexis Monroe?
The net worth of Alexis is $700k.
What is the Zodiac Sign of Alexis Monroe?
The Zodiac Sign of Alexis is Libra.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio
