
Scarlet Banks
Actress

| Age | 32 years |

| Net Worth | $300k |

| Birthday | 13 May |

| Zodiac Sign | Cancer |
Scarlet Banks Biography / Wiki Info
Banks is a popular American adult film actress. Scarlet Banks has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Scarlet is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. Banks’s career in the adult film industry began in 2012, at the age of 21. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Scarlet Banks was born on 13 May 1991 in Los Angeles, California, United States. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is cancer. Scarlet father’s name and mother’s name are not known. Scarlet is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Scarlet Banks |
| Nickname | Scarlet |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 13 May 1991 |
| Age (as in 2025) | 32 Years |
| Body Measurements (approx.) | 33-28-37 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2012 |
Body Structure
Scarlet Banks’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Scarlet Banks height 5 ft 5 in (166 cm) and weight 57 kg (125 lbs). Her body measurements are 33-28-37 Inches, scarlet waist size 28 inches, and hip size 37 inches. She has dark brown color hair and brown color eyes.
| Height in centimeters | 166 cm |
| Height in meters | 1.66 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 57 kg – 125 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Dark Brown |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that scarlet banks’s current net worth is approx $300k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Los Angeles, California, United States |
| Hometown | Los Angeles, California |
| Nationality | American |
| Religion | Christian |

Scarlet Banks Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Not Known |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Scarlet Banks
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2013.
- She received a nomination for the XRCO Award for Single Performance – Actres in 2014.
FAQ
When is the Birthday of Scarlet Banks?
Scarlet Banks’s birthday is on 13 May 1991.
Is Scarlet Banks married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Scarlet Banks?
The net worth of Scarlet is $300k.
What is the Zodiac Sign of Scarlet?
The Zodiac Sign of Scarlet is Cancer.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio