
Kiera King
Actress

| Age | 38 years |

| Net Worth | $700k |

| Birthday | 18 August |

| Zodiac Sign | Leo |
Kiera King Biography / Wiki Info
King is a popular American adult film actress. Kiera King has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Kiera is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. King’s career in the adult film industry began in 2008, at the age of 21. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Kiera King was born on 18 August 1986 in Wisconsin, United States. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is leo. Kiera father’s name and mother’s name are not known. Kiera is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in Wisconsin, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Kiera King |
| Nickname | Kiera |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 18 August 1986 |
| Age (as in 2025) | 38 Years |
| Body Measurements (approx.) | 35-26-34 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2008 |
Body Structure
Kiera King’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Kiera King height 5 ft 5 in (166 cm) and weight 57 kg (125 lbs). Her body measurements are 35-26-34 Inches, kiera waist size 26 inches, and hip size 34 inches. She has light blonde color hair and blue color eyes.
| Height in centimeters | 166 cm |
| Height in meters | 1.66 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 57 kg – 125 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that kiera king’s current net worth is approx $700k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Wisconsin, United States |
| Hometown | Wisconsin, United States |
| Nationality | American |
| Religion | Christian |

Kiera King Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Kiera King
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2011.
- She received a nomination for the AVN Awards for Best Supporting Actress in 2014.
FAQ
When is the Birthday of Kiera King?
Kiera King’s birthday is on 18 August 1986.
Is Kiera King married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Kiera King?
The net worth of Kiera is $700k.
What is the Zodiac Sign of Kiera?
The Zodiac Sign of Kiera is Leo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio