
Sophia Bella
Actress

| Age | 40 years |

| Net Worth | $500k |

| Birthday | 19 Sep |

| Zodiac Sign | Virgo |
Sophia Bella Biography / Wiki Info
Bella is a popular American adult film actress. Sophia Bella has left a lasting impression on the adult entertainment industry. Sophia is a very famous and successful Model in adult entertainment filam industry, she has been able to venture outside of the business and is now well-known in both mainstream and adult media. She started her career as a webcam model and dancer. Sophia Bella’s career in the adult film industry began in 2012, at the age of 27. She has worked with some of the biggest studios in the world.

Sophia Bella was born on 19 September 1984 in Los Altos Hills, California, United States. She belongs to the christian religion and her zodiac sign is virgo. Sophia father’s name and mother’s name are not known. Sophia is not dating anyone and she is unmarried. She completed his primary education at a local high school in California, United States. She completed his graduation at a local university in the United States.
| Full Name | Sophia Bella |
| Nickname | Sophia |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 19 September 1984 |
| Age (as in 2025) | 40 Years |
| Body Measurements (approx.) | 34-26-35 |
| Gender | Female |
| Ethnicity | Caucasian |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2012 |
Body Structure
Sophia Bella’s natural look has earned her widespread recognition in the adult industry as one of the most popular performers, with many praising her body structure and appearance. Sophia Bella height 5 ft 7 in (171 cm) and weight 59 kg (130 lbs). Her body measurements are 34-26-35 Inches, Sophia waist size 26 inches, and hip size 35 inches. She has black color hair and hazel color eyes.
| Height in centimeters | 171 cm |
| Height in meters | 1.71 m |
| Height in feet inche | 5 ft 7 in |
| Weight (approx.) | 59 kg – 130 lbs |
| Eye Colour | Hazel |
| Hair Colour | Black |
Net Worth
The sources available on the internet and social media, it is said that sophia bella’s current net worth is approx $500k USD. Her main sources of income are modeling, brand endorsements and work in adult films.
Personal life Info
| BirthPlace | Los Altos Hills, California, United States |
| Hometown | Los Altos Hills, California |
| Nationality | American |
| Religion | Christian |

Sophia Bella Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Favorite Things
| Color | Black |
| Food | Fast Food |
| Animal | Dog |
| Car | Not Known |
| Hobbies | Travelling |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs | Single |
| Husband Name | None |
| Children | None |
Contact Details
Someting Read More Known Facts Sophia Bella
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She received a nomination for the AVN Award for Best New Actress in 2013.
- She received a nomination for the AVN Awards for Best Supporting Actress in 2014.
FAQ
When is the Birthday of Sophia Bella?
Sophia Bella’s birthday is on 19 September 1984.
Is Sophia Bella married?
No, she is not married.
How much is the net worth of Sophia Bella?
The net worth of Sophia is $500k.
What is the Zodiac Sign of Sophia?
The Zodiac Sign of Sophia is Virgo.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio